Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural Yalnızca Ev Yaşamı İçin Değil İşyerleri ve Çalışanlar İçin de Geçerlidir.

Ülkemizde de görülmeye başlayan bu virüsten korunmak için Sağlık Bakanlığı 14 basit ve uygulanabilir kural yayınladı. Tüm halkımızın uygulayabileceği bu önemli ve basit tedbirler zinciri işyerleri ve çalışma ortamları için de geçerli.

Koronavirüs Riskine Karşı İşyerlerine Uyarlanmış 14 Kural:

 1. İşyerlerinde ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayınız.
 2. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren çalışanlar ile  aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun. Bu çalışanları işyeri hekimine ve işverene bildirin.
 3. Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 4. Tokalaşma, sarılma gibi temaslardan kaçının. İşinizi yaparken diğer çalışanlarla teması en aza indirecek yöntemler seçin, iş eldivenlerinizi daha sık değiştirin.
 5. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 6. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin. İş amaçlı ziyaretler şahsi güvenliği, firma güvenliğini ve hatta ulusal güvenliği riske sokacaktır. Online toplantılar ile çözüm üretin.
 7. Yut dışından dönüşte ilk 14 gün evinizde geçirin. 
 8. Çalışma ortamlarınızı sık sık havalandırın. İşyeri hemşireniz ve işyeri hekiminizden havalandırma sıklığı hakkında bilgi talep edin.
 9. İş Kıyafetlerinizi de diğer kıyafetlerden ayrı 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.
 10. İşyerinde bulunan kapı kolları, armatörler, lavabolar gibi ortak kullandığınız yüzeylerin su ve deterjanla her gün temizlenmesi için talepte bulunun.
 11. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa diğer çalışanlar, özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan işyerinde bulunmayın, dışarı çıkmayın.
 12. Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın. Tek kullanımlık hijyen ürünlerinin bulundurulmasını talep edin.
 13. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku ve çalışma düzeninize dikkat edin.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak işyeri hekiminize ya da bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Paylaş