EFE-1 İLE GURUR DUYUYORUZ

Marmara Denizinde oluşan müsilaj ile mücadele kapsamında çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 8 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan 22 maddelik “Müsilaj ile Mücadele Ulusal Eylem Planı” çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Gelinen noktada ise Çevre Bakanı Sayın Murat KURUM’un açıklamasına göre 18 Haziran 2021 tarihi itibariyle;

-İstanbul’da 1361 metreküp

-Kocaeli’nde 298 metreküp

-Bursa’da 132 metreküp

-Tekirdağ’da 152 metreküp

-Balıkesir’de 416 metreküp

-Çanakkale’de 348 metreküp

-YALOVAMIZ’da ise 1495 metreküp müsilaj 255 bölgede yapılan çalışma ile temizlenmeye devam ediyor.

Tüm Marmara’da toplam toplanan müsilajın %36’sı (4202 metreküp’ün 1495 metreküpü) ilimizde toplanmış. Yalova gibi Marmara Denizi’nde ülkenin neredeyse üçte birinin konumlandığı bir yerde nüfusun sadece binde üçünün gayreti ile bu kadar müsilaj toplanmasının altında farklı bir gayret, yöntem ve kabiliyet olması gerekir.

İşte bu farklılığın altında Ayka Atık firması ve Umut Mühendislik işbirliği yatıyor. Yani EFE-1 ATIK ALIM GEMİSİ yatıyor.

İstanbul ve Kocaeli gibi illerde uzun süredir bulunan ve açıkta bulunan gemilerden sintine, slaç ve slop gibi atıkları karaya yanaşmadan teslim edebilmelerini sağlayan atık alım gemileri, gemiler için kolaylık sağlamakta ve atıkların doğru ve düzenli yönetilmesi sayesinde denizlerimizi de korumaktaydı. Bu gemiler illerin karasuları dışında faaliyet gösteremediğinden Yalovamız büyük problem yaşamakta ve tersaneler bölgesine gelen gemiler atıklarını vermeden yanaşmanın mümkün olmaması sebebiyle çoğu zaman Tuzla Bölgesine yanaşmayı tercih etmekteydi.

Tersaneler bölgesinde birçok atık kabul tesisi kurarak bölgeye en izlenebilir, en etkin, en çevreci, en doğru çözümler üreten Ayka Atık firması, Yalova’nın Atık Alım Gemisi ihtiyacını görmüş ve çalışmalara bir yıl önce başlamıştı. Umut Mühendislik olarak tüm sürecine tam destek verdiğimiz EFE-1 isimli geminin 02.12.2020 tarihinde Yalova karasularına girişi ve sonrasında çalışmaların hızlanması ile Şubat 2020’de Yalova Liman Başkanlığı’nca verilen Atık Alım Tankeri Denize Elverişlilik Belgesi ile EFE-1 önemli bir aşamaya getirilmiş oldu. Mart 2021’de devam eden analizler, izinler, personel eğitimleri, makine ekipman montajları ve daha birçok gayretler ile Haziran ayı başında EFE-1 Çevre İzin Lisansı alarak Yalova’nın ilk Atık Alım Gemisi olarak faaliyet göstermeye yetkili gemisi olarak tescil edildi.

Bu o kadar önemli ve gurur vericiydi ki Yalova tüm ilçelerinin denize kıyısı olan ve doğu sahillerinde birçok tersanenin bulunduğu bir cennet il olmasına rağmen 2021 yılına kadar olmayan bu geminin kazandırılması Umut Mühendislik ve Ayka firmaları için 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Yalova’ya duyurulması gereken en önemli kazanımdı. Ayka firması yetkilisi Rıfat KAPLAN ve Umut Mühendislik yetkilimiz Uğur DABAN İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’müze bu konuyu Yalova’ya duyurmak adına kıyı bandından geminin çevre günü kutlamalarına katılması teklifinde bile bulundu. Çevre günü kutlama programının pandemi sebebiyle kısıtları olması bu güzel haberin duyurumuna engel oldu.

Belki 5 Haziran Dünya Çevre Günü EFE-1’in bilinmesi için bir vesile olmadı ama hemen sonrasında oluşan müsilaj ve Yalova sahillerinde yoğunlaşması tüm algıları bu kirliliğe yöneltti. Müsilaj’ın toplanması zor ve meşakkatli bir süreçti. Bakanlığımız ise kararlı bir şekilde mücadele başlatmıştı. Ayka firması yetkilisi Rıfat Bey yirmi yıl önce İskenderun Limanı’nda benzer bir süreci yönetmiş olması sebebiyle etkin toplama yöntemini Yalova’da EFE-1 ile uygulayabileceğini il çevre ve şehircilik müdürlüğü’ne bildirmesini müteakip, artık EFE-1 Yalova’nın emrinde bir müsilaj toplama gemisi olarak faaliyetine başladı.

7/24 esası ile çalışan EFE-1 Marmara Bölgesi’nde en ufak ilde en fazla müsilajı toplayan gizli kahramanı.

Ulusal basında birçok haberi yapılan bu kahramanın hamisi Yalova tarafından da bilinmesinin fayda üreteceği düşünülerek gururla bu haberi yapıyoruz.

Evet. Yalova sahilleri bugün EFE-1 başta olmak üzere birçok emek ve gayret ile müsilajdan arındırılmaya çalışılıyor. Marmara Denizi’ne komşu devasa büyükşehirlerin içinde en çok müsilaj toplayan il isek gururlanmak hakkımız.

Biz de EFE-1 Atık Alım Gemisi adına Rıfat KAPLAN ve ekibinin başarısını kutluyor, geminin ilimize gelişinden Haziran Ayı başına kadar İzin Lisans alabilmesine danışmanlık yapan firmamız UMUT MÜHENDİSLİK ve bu süreci yöneten Çevre Mühendisimiz Beril ASOĞLU ile gurur duyuyoruz.

Uğur DABAN

Umut Mühendislik

EFE-1 İLE İLGİLİ HABERLER;

 

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/yalovada-9-gunde-1478-metrekup-musilaj-toplandi/2277542